Navigate Up
Sign In
  
A-Z Index

Untitled Document
             
 QC Winning Students 2017

             
ACADEMIC AWARDS/ SCHOLARSHIPS/ INTERNSHIPS     COMPUTER SCIENCE WINNERS     ATHLETICS
             

NSF Winners – 2017
Nohely Cesarina Abreu
Adolmary Pena
Patryk Perkowski


NSF Honorable Mention
Davneet Kaur
Tamar Lichter


Cold Spring Harbor lab - CUNY research fellowship
Josie Cooke

New York City Urban Fellow
Giselle Cordero


Boren Scholarship & Ibrahim Student Leadership and Dialogue Middle East Project
Frances Raybaud


Ibrahim Student Leadership and Dialogue Middle East Project
Rita Malo


APIASF AANAPISI (Asian American and Native American Pacific Islander-Serving Institution) Scholarship
Isaac Deonarine, Jr.
Amandeep Jaswal
Huanxin Liu
Rana Safian
Andy Su
Zainab Syed
Vincent To
Venu Toolaram (bringing 1 guest)


US Fulbright 2017-2018
Alexander Alvarado


Fulbright R/S Semifinalist
Shirley Mak


US Fulbright 2016-2017 (“Master's Institutions”)
Yvette Deane
Linda Mathew
Shani Small


Gilman Scholarship
Devin Lee


Japanese Exchange and Teaching (JET) Program Winners
Courtney Harewood
Racheal Singh


Jeannette K. Watson Fellowship
Kaitlin McDermott


Teaching English in Vietnam Internship
Samantha Chiu


White House Internship
Naomi Ducat

2017 Long Island American Chemical Society Challenge

Team 1 (Gold Medalists)
Arwa El-rowmeim
Freda Iskhakova
Elizabeth Yakubova


Team 2 (Bronze Medalists)
Anna Alicent Dickson
Shuai Ma
Joshua Yaminian

   

Coding Challenge
Winning Teams:

Team Knight
(1st place)
Shaoqiang Lin 
Carlos Beltran
Zifang Huang
Navidur Rahman
         

Team Fast Pass
(2nd place)
Ehud M. Adler
Isaac Ben-Ami
Michelle Gonter
Julian L. Moskovitz


CUNY Hackathon
Winning Teams:
1st place
Hui Lin
Jackie Xu
Jason Xu 

2nd place
(with students from Baruch and City Tech)
Zifang Huang (also a member of Coding Challenge winning team, Team Knight)
Firangis Khalimzade

3rd place
Remel Kabir
Megan Kale
Alester Lewis
Bryan Charlie
Angelo Zamudio

   

Women’s
Basketball Team
Kammikia Barnes
Beth Bonin
Nalae Crosland
Melissa Fumano
Marina Ramon Lopez
Dah'Vielle Lucas
Kaitlyn Mahon
Joya McFarland
Emer Moloney
Celeste Moran
MacKenzie Rowland
Madison Rowland
Merrick Rowland


Men’s Tennis
Camilo Arias
Miguel Bendito
Cosme Jubera
Roman Laga
Jui Mao
Lucas Martinez
Gabriel Mendez
Sharvill Nawghre
Richard Sec
Federico Toscano
Nicholas Volos



Swimming & Diving
Moustafa Ibrahim


Women’s Tennis
Line Sorsdahl Aasen
Araceli Bel Aleixendri
Emy Alplund
Laura Ortega Jover
Darya Kolesnichenko
Ruth Artaza Martin
Sarah O'Leary
Reehan Rashad
Angelika Sobiecka

             
             
Mellon Mays Fellows
Krystal Dillon
Loranny Green
Trisha Gustave
Rita Malo
Katarina Rodriguez
Noelia Santana
Chandni Tariq

Queens College, CUNY
65-30 Kissena Blvd.
Queens, NY 11367-1597
Phone: (718) 997-5000
 
 
Stay Social at QC YouTube Facebook Twitter Gray Bar Calendar MyQC QC Mobile CUNY first Blackboard QC Bookstore

Click each division to view a complete list of its departments


Adult Collegiate Education | English Language Institute | Professional & Continuing Studies
Summer Session | Weekend College | Winter Session



Resources for Combating Sexual Harassment/Sexual Assault (Title IX)

Queens College is CUNY
DirectionsMap  |  Emergency Preparedness  |  Working at QC  |  Student Consumer Info  |  A-Z Index  | 
Queens College, CUNY | 65-30 Kissena Blvd. | Queens, NY 11367-1597 | Phone: (718) 997-5000 Copyright © 2004-