Voting Members 2021-2022

rev. 2/16/2022

President (Chair of Committee) Frank H. Wu
Provost and Vice President for Academic Affairs (Co-Chair) –
Elizabeth F. Hendrey

Invited Guests

Ex-Officio, Non-Voting
2021-2022
rev. 11/12​/2021

Last Name wdt_ID Name Area
Alvero 2 Alicia Alvero Associate Provost, Academic & Faculty Affairs
Curko 4 Sandy Curko General Counsel, Office of the President
Dorf 5 Laurie Dorf Vice President, Institutional Advancement
Fester 26 Rachél Fester Interim Dean, Office of Institutional Effectiveness
Fusco 27 Dana Fusco Interim Dean, School of Education
Hahn 29 Troy Hahn Assistant Vice President, Information Technology Services
Hershenson 30 Jay Hershenson Vice President, Communications and Marketing/Senior Advisor to the President
Jarvis 31 Jennifer Jarvis Assistant Vice President, Student Affairs
Jones 32 David Andrew Jones Special Assistant to the Provost for Curriculum
Kelly 33 Lee Kelly Assistant Vice President, Director of Human Resources
Krcic 34 Zeco Krcic Assistant Vice President, Campus Facilities
Lougren 35 Joseph Loughren Assistant Vice President, Finance and Budget
McClure 36 William McClure Dean, School of Arts and Humanities
Mew 37 Sandra Mew​ Confidential Executive Associate to the Provost
Moore 38 Meghan Moore-Wilk Interim Chief of Staff, Office of the President
Pechenkina 39 Kate Pechenkina Dean, School of Social Sciences
Rosenstock 40 Jeffrey Rosenstock Assistant Vice President, External Affairs
Tamburri 41 Anthony Tamburri Dean, John D. Calandra Italian American Institute
Watch 42 Mary Ann Watch Budget Manager, Office of the Provost
Weinstein 44 Daniel Weinstein Dean, School of Math and Natural Sciences
DeWese 46 Jerima DeWese Chief Diversity Officer/Dean of Diversity
Ferguson 47 Kevin Ferguson Chair, Academic Senate
Greiner 48 Mary Greiner Director, Graduate Development
Grey 49 Leslee Grey Provost Fellow
Holtzman 50 Nathalia Holtzman Interim Associate Provost, Innovation & Student Success
Ijalba 51 Elizabeth Ijalba Provost Faculty Diversity Fellow

Calendar

​​​COMMITTEE ON PERSONNEL AND BUDGET
CALENDAR OF MEETINGS 2021–2022

updated: March 15, 2022

Meetings are usually the second Wednesday of each month from 3:00 pm – 5:00 pm in The James Muyskens Conference Room in the Summit unless otherwise noted. February 9 and March 9 meetings will be VIRTUAL ONLY.

wdt_ID Date of Meeting Business Items
1 September 22, 2021

(4th Wednesday)
Appointments - Annual Salary Basis
Reappointments - Annual Salary
Leaves of Absence
Election of P&B Executive Committee
Election of Sub-Committee on Tenure, Promotion, and CCE
Election of Members to the Ad Hoc Committee on Half-Year Fellowships Leaves and Scholar Incentive Awards
Election of CLT Screening Committee
Election of P & B Budget Committee
Election of Members to the Interdisciplinary Programs, Centers and Institutes Committee
Election of Members to the Academic Excellence Fees Committee
2 October 13, 2021 Appointments
3 November 10, 2021 Appointments and reappointments
Leaves of Absence
Library Reassignments
Reappointments with Tenure and Certificates of Continuous Employment
Executive Session
4 December 8, 2021 Appointments
Reappointments
Leaves of Absence
5 February 9, 2022

VIRTUAL ONLY
Appointments
Reappointments
Leaves of Absence
6 March 9, 2022

VIRTUAL ONLY​
Appointments
Reappointments
Leaves of Absence
7 April 13, 2022

Student Union Ballroom
IN PERSON ONLY
Appointments
Reappointments
Leaves of Absence
8 May 4, 2022 Appointments
Reappointments
Leaves of Absence
Executive session

Executive Committee

P&B EXECUTIVE COMMITTEE

Term: One Academic Year
2021-2022
rev. 3/10/2022

P&B Executive Committee Co-Chairs: Jeffrey Bird and Larissa Swedell

Arts & Humanities Division

  • Glenn Burger (English)
  • Gerasimus Katsan (European Languages & Literatures)
  • Michael Newman (Linguistics & Communication Disorders)
  • Yunzhong Shu (alternate) (Classical, Middle Eastern & Asian Languages & Cultures)

Education Division

  • Eleanor Armour-Thomas (Secondary Education & Youth Services)
  • Bobbie Kabuto (alternate) (Elementary & Early Childhood Development)

Mathematics & Natural Sciences Division

  • Jeffrey Bird (Earth & Environmental Sciences, School of)
  • Ashima Kant (Family, Nutrition & Exercise Science)
  • Alan Sultan (Mathematics)
  • Jeff Beeler (alternate) (Psychology)

Social Sciences Division

  • Julia Sneeringer (History)
  • Shige Song (Sociology)
  • Larissa Swedell (Anthropology)
  • James Lowry (alternate) (Graduate School of Library & Information Studies)
Budget Committee

P&B BUDGET COMMITTEE

Term: One Academic Year
2021-2022
rev. 10/18/2021

P&B Budget Committee Co-Chairs: Jeff Beeler and David Gabel

Arts & Humanities

  • Juan Caamano (Hispanic Languages & Literatures)
  • Michael Lipsey (Aaron Copland School of Music)

Education

  • John Pellitteri (Education & Community Programs)

Mathematics & Natural Sciences

  • Jeff Beeler (Psychology)
  • Igor Kuskovsky (Physics)

Social Sciences

  • David Gabel (Economics)
  • Patricia Rachal (Political Science)
CLT Screening Committee

P&B CLT SCREENING COMMITTEE

Term: One Academic Year
2021-2022
rev. 9/23/2021

CLT Committee Convener

  • Daniel Weinstein (Dean, Math & Natural Sciences)

Arts & Humanities

  • Michael Nelson (Art)

Education

  • Eleanor Armour-Thomas (Secondary Education & Youth Services)

Mathematics & Natural Sciences

  • Timothy Short (Biology)

Social Sciences

  • Fang Sun (Accounting & Information Systems)
Sub-Committee on Tenure, Promotion and CCE

P&B SUB-COMMITTEE ON TENURE, PROMOTION, and CCE (Committee of Seven)
Term: One Academic Year
2021-2022
rev. 3/10/2022

Arts & Humanities

  • Michael Nelson (Art)
  • Christopher Winks (Comparative Literature)

Education

  • Bobbie Kabuto (Elementary & Early Childhood Education)

Math and Natural Sciences

  • Jianbo Liu (Chemistry)
  • Alex Ryba (Computer Science)

Social Sciences

  • Stephen Grover (Philosophy)
  • Larissa Swedell (Anthropology)
Ad Hoc Committee on Half/Full Year Pay Fellowship Leaves and Scholarship Incentive Awards

P&B AD HOC COMMITTEE ON HALF-YEAR/FULL PAY FELLOWSHIP LEAVES and SCHOLARSHIP INCENTIVE AWARDS

Term: One Academic Year
2021-2022
rev. 3/10/2022

Arts & Humanities

  • Edisa Weeks (Drama, Theater and Dance)
  • Yunzhung Shu (alternate) (Classical, Middle Eastern & Asian Languages and Cultures)

Education

  • Bobbie Kabuto (Elementary & Early Childhood Education)
  • Eleanor Armour Thomas (alternate) (Secondary Education & Youth Services)

Mathematics & Natural Sciences

  • Alex Ryba (Computer Science​)
  • Alan Sultan (alternate) (Mathematics)

Social Sciences

  • ​Julia Sneeringer (History)
  • Patricia Rachal (alternate) (Political Science)
Committee on Interdisciplinary Programs, Centers and Institutes

P&B COMMITTEE ON INTERDISCIPLINARY PROGRAMS, CENTERS and INSTITUTES

Term: One Academic Year
2021-2022
rev. 9/23/2021

Arts & Humanities

  • Amy Herzog (Media Studies)

Education

  • John Pellitteri (Educational & Community Programs)

Mathematics & Natural Sciences

  • Jeff Beeler (Psychology)

Social Sciences

  • Larissa Swedell (Anthropology)
Committee on Academic Excellence Fees

P&B COMMITTEE ON ACADEMIC EXCELLENCE FEES

Term: One Academic Year
2021-2022
rev. 9/23/2021

Arts & Humanities

  • Michael Lipsey (Music, Aaron Copeland School of)
  • Michael Newman (alternate) (Linguistics & Communication Disorders)

Education

  • To be named (department)
    To be named (alternate) (department)

Mathematics & Natural Sciences

  • Timothy Short (Biology)
  • Alex Ryba (alternate) (Computer Science)

Social Sciences

  • Fang Sun (Accounting & Information Systems)
  • Shige Song (Sociology)