Queens CUNY Lockup Mobile Logo
Department Awards

The Department of Mathematics offers several awards and prizes each spring semester to deserving undergraduates. The following is a list of these awards and recent recipients:

 

Eva and Jacob Paulson Memorial Award: Presented to a graduating senior for outstanding work in mathematics.
2022: Christopher Soto
2021: Antonio D’Alessandro
2020: Debra Chait
2019: Yi Jiang
2018: Xinying Wang
2017: Tamar Lichter
2016: Alina Levine
2015: Spencer Majer
2014: Joshua Finer
2013: Todd Gaugler
2012: Jeremy Rauch
2011: Maxwell Shapiro
2010: Eli Amzallag
2009: Kaohung Lin
2008: Joseph Hirsh
2007: Daniel Soler
2006: Zev Klagsbrun
2005: Rebecca Steiner
Arthur Sard Memorial Award: Presented to a graduating student for excellence in mathematics.
2022: Tom Zev
2021: Dweej Patel
2020: Jeremy Quail
2019: Rakib Ahmed
2018: Jeshu Dastidar
2017: Eliora Habshush
2016: Palak Bhasin
2015: Varindra Hart
2014: Michael Huang
2013: Gordon Fleetwood
2012: Jeremy Miller, Alain Pierre-Pierre
2011: Allen Sze
2010: Arthur Parzygnat
2009: Zong Wang Liu
2008: Lauren Goldstein
2007: Akshar Gohil
2006: Miriam Kolchin
2005: Hon (David) Chow

 

Banesh Hoffman Memorial Award:Presented to a graduating student for excellence in mathematics.
2022: Michael Yuabov
2021: Richard Romano
2020: Adina Bechhofer
2019: Bracha Blau
2018: Deok Mi Ok
2017: David A. Lee
2016: Jong Pak
2015: Jonathan Toledo
2014: Patryk Perkowski
2013: Bryan Nevarez
2011: Stephen Nicastro
2010: Liat Boyev
2009: Siu Lam Leung
2008: Andrew Chiriac
2007: Kaveh Saminejad
2006: David Goldberg
2005: Shlomo Ben-Har
Mrs. Neela Kulkarni Prize: Presented to a graduating student, preferably female, who has shown outstanding performance in mathematics.
2022: 2021: Jade Tropp
Hannah Chu
2020: Tziphorah Horowitz
2019: Somayah Aljahmi
2018: Rachel Berglas
2016: Christine Chang
2015: Nikolina Dabovic, Kristin Tucker
2014: Xiaomeng Kong
2013: Kirsten Berger
2012: Rena Dicker, Michelle Yacoub
2011: Jouleni Cruz
2010: Rachel Simone
2009: Danielle Borroni
2008: Yael Sacks
2007: Reuvain Krasner
2006: Sandra Sze
2005: Mahmuda Huq

 

Samuel Jacobs Award: Presented to a graduating student for excellence in mathematics.
2022: Peter Antonaros
2021: Christian Dorta
2020: Jonathan Hakimian
2019: Olekasndr Chebanov
2018: Emilio Minichiello
2017: Sarah Eisen
2016: Kenny Chu
2015: Jonah Kanowitz
2014: Michael Joseph
2013: Maimona Ali, Jason Ewing
2011: ChaoY. Wu
2010: Daniel Yuabov
2009: Hina Ashraf, Louis Manago
2008: Andrew Chiriac
2007: Adina Goldstein
2006: Simon Mondoza
2005: Michael Schwemmeer
Claire and Samuel Jacobs Award: Presented to a graduating student for excellence in mathematics.
2022: Sara Jedwab
2021: Jonathan Kastner
2020: Asher Levy
2019: Gregory Maghakian
2018: Christian Colon, Daniel Maksumov
2017: Hyeok Jung Kim
2016: Meylin Cherta Ceballos
2015: Jeffrey Feit
2014: Samuel Weiss
2013: Tulya Garcia
2011: Jon Torodash
2010: Maria Leon Chu
2009: Madeline Leno, Robert Schiffmiller
2008: Moshe Zucker
2007: Paula Rosenblatt, Tiffeny Sze
2006: Elana Hagler, Louise Kato-Liu
2005: Rena Markowitz

 

Bret Tilson Memorial Award

2013: Edward Ilyasov, Jonaed Iqbal
2011: Matthew Goldstein, Andrew Maetke
2010: Steven Goldman

 

Dr. Shripad D. Kulkarni Prizes: Presented to the two students who have excelled in the 700-level courses Differential Geometry and Complex Analysis, respectively.
2022: Gal Gili Nagar
2019: Not awarded, Olekasndr Chebanov
2018: Nathan Davidov, Not awarded
2017: Jonathan Megnauth, Elliot Gangaram
2015: Xinlong Dong, Spencer Majer
2013: Alice Kwon
2010: Alexi Margishvili, Alexi Margishvili
2009: Andrew Chiriac, Andrew Maetke

 

Thomas A. Budne Memorial Award: Presented to a non-graduating student, typcally a junior, for excellence in mathematics.
2022: Rachel Brunner
2021: Jacob Minkin
2020: Joseph Neuman
2019: Debra Chait
2018: Yi Jiang, Adina Bechhofer
2017: Deok Mi Ok
2016: Tamar Lichter
2015: Christine Chang, Alina Levine
2014: Spencer Majer
2013: Spencer Major
2012: Todd Gaugler
2011: Todd Gaugler
2010: Stephen Nicastro, Allen Sze
2009: Arthur Parzygnat, Allen Sze
2008: Franklin Lee
2007: Andrew Chiriac, Lauren Goldstein, Josiah Sugarman
2006: Joseph Hirsh
2005: Miriam Kolchin

 

Joseph Hershenov Prize: Presented to a graduating or non-graduating student for outstanding service as a mathematics tutor.

2016: Mikhail Kimatov
2015: Varindra Hart
2014: Michael Joseph
2013: Michael Joseph, Jennifer Greenman
2012: Jeremy Miller
2011: Jeremy Miller
2010: Dave Miller
2009: David Miller, Rachel Simone
2008: Maria Duravcevic, Diana Nigro
2007: Jonathan Neuman, Weldon MacDonald
2006: Kaveh Saminejad
2005: Kaveh Saminejad

 

The Dr. Nick Metas Memorial Award: Presented to a graduating studnet with highest GPA and has been accepted a to a PhD program in Pure or Applied Mathematics

2022: Antonio D’Alessandro, Vincent Schinina

For a more extensive, general reference of mathem​atical resources, check out Mathematics on the Web, which is a listing maintained by the American Mathematical Society (AMS).